etenru
Võitjad ei alistu
alistujad ei võida
star star star star star star star star star

FC Levadia vs HB Tórshavn eelvaade

FC LEVADIA – HB TÓRSHAVN

UEFA Euroopa Liiga I eelringi avakohtumine

Neljapäeval, 30. juunil kell 19:00

Kadrioru staadion

FC Levadia alustab eurohooaega Kadriorus, võõrustades täna õhtul Fääri saarte kõigi aegade edukaimat klubi HB Tórshavni. Korduskohtumine toimub nädala pärast Tórshavnis, paari võitjat ootab teises eelringis Tšehhimaa suurklubi SK Slavia Praha.

Nii FC Levadia kui Eesti klubide jaoks on tegemist läbi aegade esimese vastasseisuga eurosarjades Fääri saarte meeskonna.

FC Levadia peatreener Sergei Ratnikov ootab oma meeskonnalt head mängu ning korralikku tulemust. “Üritame mängida palliga ja vastastele oma tahtmise peale suruda. Kui palli kaotame, siis teeme kogu meeskonnaga pressingut ja üritame palli kiiresti tagasi võita. Vastane on tugev ja ohtlik. Nende meeskonnas on suured ja jõulised mängijad, tõelised saarlased, töökad ja distsiplineeritud. “ ütles Ratnikov.

“Meie peamine eesmärk on mitte lasta endale väravat lüüa ja lüüa ise vähemalt kolm väravat,” seadis peatreener lati kõrgele.

Ratnikovi kinnitusel on kõik mängijad terved ja mänguks valmis. “Väike küsimärk oli Siim Lutsu osas, aga ka tema on täna õhtul meeskonnas. Mitte küll algkoosseisus, aga vahetusmängijate pingil.”

“Euromängud on ikka euromängud. Siin ei ole nõrku meeskondi,” lausus koondisekogemusega keskkaitsja Igor Morozov. “Kõik valmistuvad euromängudeks eriliselt. Arvan, et tuleb raske mäng. Me ei tohi mitte mingil juhul oma vastast alahinnata ja valmistume tõsiseks lahinguks.”

Mängul mõistavad õigust Slovakkia kohtunikud. Peakohtunik on Filip Glova, abikohtunikud Branislav Hančko ja Gabriel Adam ning neljas kohtunik Gabriel Michlian.

UEFA delegaadiks on Vasko Dojcinovski Makedooniast ning kohtunike vaatlejaks Karen Nalbandyan Armeeniast.

Pileti hind on 10 eurot, sooduspilet maksab 5 eurot.

HB Tórshavn (allikad: Soccernet.ee, Wikipedia.org, HB.fo)

HB Tórshavn asutati 1904. aastal 27 vutientusiasti poolt. Klubi esimene tegevjuht Andrias Winther valiti muuhulgas aga järgmisel aastal juba Fääri parlamenti ning ühtlasi sai temast ka 1909. aastal Tórshavni linnapea. Kuna kohalikku kõrgliigat ei loodud enne 1942. aastat, madistas tiim peamiselt välismaa kaubalaevade meeskondade vastu. Teise maailmasõja ajal mängiti ohtralt ka Briti sõdurite vastu, kes ilmasõja raames saarel paiknesid.

Nagu mainitud, said fäärid kõrgliigatuule korralikult puhuma alles 1942. aastal, kuid HB-l läks esimese tiitlivõiduni jõudmiseni aega koguni 13 aastat. Kümnendite möödudes koguti nii liigatiitleid kui domineeriti ka karikavõistlustel. Tänaseks on HB 22-kordne Fääri saarte meister ja 26-kordne karikavõitja.

Eurosarjas on HB avaringist kaugemale pääsenud kahel korral. Debüüthooajal 1993/1994 alistati UEFA Karikavõitjate Karikasarja eelringis kahe mängu kokkuvõttes Jelgava RAF 3:1. Avakohtumise Lätis HB kaotas tulemusega 0:1, ent kuna Jelgava RAF Fääri saartele kordusmängule ei saabunud, siis määras UEFA HB-le 3:0 loobumisvõidu. Hooajal 2014/2015 alistas HB UEFA Meistrite Liiga esimeses eeslringis FC Flora tänavuse eurovastase Lincoln Red Impsi Gibraltarilt kahe mängu kokkuvõttes 6:3.

HB silmapaistvamateks tulemusteks eurosarjades on 1:1 viigid Nicosia APOEL-i (1997/1998) ja Malmö FF-iga (2011/2012) ning 1:0 võit Red Bull Salzburgi üle (2010/2011). Kahe mängu kokkuvõttes jäi HB siiski kaotajaks.

Eelmisel hooajal kohtus HB Tórshavn UEFA Euroopa Liiga esimeses eelringis Nõmme Kalju tänavuse eurorivaali FK Trakaiga ja kaotas kahe mängu kokkuvõttes 1:7 (võõrsil 0:3, kodus 1:4).

HB nimekaim mängija on nende legendaarne kauaaegne kapten Frodhi Benjaminsen, kes varemgi eestlastel selga prügiseks teinud: nimelt lõi pallur 2011. aasta EM-valikmängus kodus Eesti koondise vastu Fääri koondise juhtvärava. Teatavasti kaotas Eesti kohtumise kuivalt 0:2.

HB Tórshavni viimane tiitel jääb aastasse 2013 ning hetkel hoitakse Fääri kõrgliigas viiendat positsioonil.